Странице

Добродошли на страницу посвећену идеји хришћанске демократије.

недеља, 8. март 2015.

Немачки Демохришћани предлажу: За летовање у Грчкој држава "части" 500 евра!

Предлог у Бундестагу да Немачка својим грађанима који ће летовати у Грчкој држава рефундирадео новца. Лудост или реални замајац за Атину, питају се медији у Немачкој

 Волфганг Шојбле и Јанис Варуфакис
Волфганг Шојбле и Јанис Варуфакис


НЕМЦИ који наредне три године буду летовали у Грчкој, моћи ће, по повратку, да инкасирају 500 евра по човеку - од сопствене државе. Овај предлог потписују два посланика Демохришћанске странке у Бундестагу, са намером да, како кажу, потпомогну враћање Атине на прави колосек.
Лудост или реални замајац, пита се тамошња штампа. Рудигер Крузе и Аксел Фишер предлажу да Немачка практично рефундира својим држављанима део трошкова годишњег одмора проведеног на Егеју. Уз услов да хотелским рачунима или потврдама о плаћеним ресторанским услугама документују свој боравак у Грчкој.
- Да бисмо били сигурни да је реч о купопродајним односима који подлежу обавези плаћања пореза, а тиме пуне грчки буџет, признавали би се само рачуни плаћени картицама - каже Крузе. - Тако бисмо обезбедили апсолутну транспарентност што се пореза тиче.
Предлагачи истичу да нема вајде од сталног упумпавања новца "одозго", него морају да се траже и налазе начини да Грчка поново стабилно стане на обе ноге. Да ли ће се са овим сложити немачки министар финансија Волфганг Шојбле и тако дати овој идеји ветар у леђа?
Овај "чувар" германске федералне касе, тренутно, најблаже речено, баш и није у најбољем односу са својим грчким колегом Јанисом Варуфакисом. Он говори о нарушеном узајамном поверењу, што му, како каже, тешко пада, а за шта кривицу отворено приписује свом ресорном "парњаку" у Атини.
Варуфакис је протекле недеље неприкривено запретио колегама у еврозони: "Ако мислите да ћете прогресивну владу каква је наша, скренути са зацртаног пута, грдно се варате!"
Немачки медији подсећају да је, упркос противљењима, Бундестаг дао зелено светло пролонгирању рока за отплату грчког дуга. Да би се то постигло, Шојбле, канцеларка Ангела Меркел, посланици Социјалдемократске странке, чак и председник Јоахим Гаук, лобирали су, здруженим снагама, у посланичким редовима.
Ипак је, пише магазин "Штерн", "љутња остала да прети као темпирана бомба". А овог пута радило се само о пролонгирању, не и новим кредитима. Шта ће бити на лето, кад се поново буде тражило зелено светло и то за конкретну даљу финансијску помоћ? Лични однос између Шојблеа и Варуфакиса није, зато, ни у ком случају за занемаривање, иако у крајњој линији, о свему одлучују шефови држава и влада чланица еврозоне.
Ни једна ни друга земља, наиме, не могу да игноришу ауторитет својих министара финансија, практично најважнијих играча у кабинетима премијера. С једне стране, ту је Шојбле, представник најјаче економије еврозоне и незванични капитен екипе европских министара финансија. С друге стране је Варуфакис, представник кризом нагрижене Грчке и самостални стрелац у Бриселу.
Судар култура. Тешко је, стога, замислити да ће њих двојица наћи пут један до другог. Оно што им је најпотребније је - узајамно поверење. Без тога неће ништа функционисати. Шојбле и Варуфакис га сада немају, али зато држе фитиљ који би, ако се запали, могао да пошаље еврозону у ваздух. Шојбле то неће учинити, јер је свестан политичких последица: могао би то да буде почетак краја европских интеграција, којима је посветио цео свој политички живот.
Ни Варуфакис то неће учинити, јер се прибојава економских последица. После евентуалног изласка из еврозоне (Грегзита, како Немци у жаргону кажу) прилике у Грчкој постале би још горе него што су сада. То један левичар никако не би могао да жели. Ове реалности спречиће катастрофу у најави, односно, експлозију две потпуне супротности у међусобном судару. То, ипак, није довољно да се учини нешто позитивно и да Грчка наредних година стане на сопствене ноге. И остане чврсто на њима. За то је неопходно поверење.n

СУДАР ДВА СВЕТА
ВОЛФГАНг Шојбле и Јанис Варуфакис "рођени су" за протагонисте финансијског кримића - оцењује "Штерн". - Више противречности тешко је наћи: старост против младости; север против југа; богат против сиромаха; десничар против левичара; правник против економисте. На једној страни седокосо оличење поштовања преузетих обавеза који је, у свом дугом и богатом политичком животу прегрмео многе поразе. На другој, живахан побуњеник, који мотором долази у атински парламент, крајње неформално одевен, склон да тражи кривине и заобилазнице.
http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B0.479.html:537352-Nemacki-Demohriscani-predlazu-Za-letovanje-u-Grckoj-drzava-casti-500-evra


Нема коментара:

Постави коментар